Serkan Kaba

Karalama Defteri

Türkçe yerel ile hatalı çalışan programlar

Posted by Serkan Kaba 23 Ekim 2008

Java’da daha önce pek çok kez karşılaştığım bir hatayı Python ile yazılmış olan Bazaar’da da yaşayınca buraya yazmak istedim. Java ve muhtemelen Python da büyük küçük harf çevrimlerinde aktif yerelin özelliklerini dikkate alıyor. Ancak bunun gerekmediği hatta istenmediği durumlar olabiliyor. Bunlara örnek olarak kod üreticiler verilebilir. Türkçe’deki I->ı ve i->İ çevrimi nedeniyle bazı programlar hatalı çalışıyor. Genellikle bunun için (en azından Java’da) uygulanan çözüm çevrimlerde İngilizce yereli baz almak. Eğer benzer hatalar (olmaması gereken yerlerde İ[büyük i] ya da ı[küçük I]) ile karşılaşırsanız ilk testiniz hatayı İngilizce yerel ile tekrar oluşturup oluşturamadığınızı test etmek olmalı.

Referanslar:

 • Java-Gnome’da Türkçe yerel ile karşılaştığım hata ve çözümü.
 • JAXB ve Türkçe yerel ile karşılaşılmış hata.
 • Bazaar ve Türkçe yerel ile karşılaştığım hata.
 • Rail Aliev’in Bazaar hata kaydına yazdığı yorum ile farkettiğim durumu açıklayan bir belge.
Reklamlar

7 Yanıt to “Türkçe yerel ile hatalı çalışan programlar”

 1. Aynı olay Trac’de de var.. Ama mod_python’dan falan kaynaklanıyor olabilir..

 2. Gökmen said

  Sonata ve Exaile, Python ile yapılmış birer müzik programı. Sonata bir müddet sonra kapanıyor; Exaile ise şarkı çalmaya başlar başlamaz yeni bir pencere açıp “ARTiST” uyarısı veriyor.

  Sonata’nın hata çıktısından bir şey anlaşılacak gibi değildi; ama Exaile’nin açtığı yeni penceredeki “ARTiST” yazısı, sorunun neyden kaynaklandığını bilmeme yetti.

  Sonuçta, ikisi de “LC_ALL=C {sonata, exaile}” şeklinde rahat bir şekilde çalışıyor. Paylaşımın için teşekkürler Serkan.

 3. Erdem said

  Ben de de önceden hata vermezken şimdi yeni kurduğum Gentoo’da locale-gen kullanarak türkçe tr_TR için yerel üretmeye çalışınca hata verdi.Sizde de böyle bir hata veriyormu? Ben ISO-8859-9 için bunu denedim. tr_TR.UTF-8’i henüz denemedim. Gentoo’da gelen fklavye dosyası hala bozuk. http://bugs.gentoo.org/show_bug.cgi?id=119627 adresinde 2 sene önce bunu hata olarak göndermeme rağmen hala düzelmedi. Yereller bence Gentoo’nun yumuşak karnı.. Hatalar düzelmek şöyle dursun yenileri ortaya çıkmaya başladı. Bence Daniel Robbins bıraktıktan sonra Gentoo sürdürdüğü kalite politikasını ve sorunsuz bir dağıtım olma özelliğini koruyamadı. Senelerdir Gentoo kullanan ben bile artık bir de yerelle problem yaşarsam artık Gentoo’yu bırakıp bir tane Vista lisansı alacağım! 😮 Senelerce kullanmış bir kullanıcı altı üstü f klavyeyi sisteme tanıtacağım diye kırk takla atarsa sıfırdan başlayan kullanıcılar ne yapsın..

 4. Serkan Kaba said

  f klavyem olsa bu sorunla ilgilenebilirdim:(

 5. Erdem said

  Aslında var gibi düşünebilirsiniz:

  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/de/KB_Turkey_f_yeni.svg

  Hatta bu sorunu çözün. Mail adresime adresinizi gönderin ben size hediye fklavye göndereyim 🙂 Ama windowsta klavye sorunları te fi tarihinde çözülmüşken gentoo’da klavye sorunlarının hala devam etmesi biraz tuhaf değil mi?

  Bir de klavyeyi bir şekilde halledebiliyoruz. (Her ne kadar eski de olsa) Başka bir klavye haritası kullanarak vs..

  Ama locale’de problem olursa asıl sorun öyle ortaya çıkıyor. Şimdiye kadar ben locale ile ilgili bir sorun yaşamamıştım. Örneğin şimdi ne xterm’de ne firefox’ta türkçe karakterleri basamıyor. Bu da yazarken sorun oluşturuyor. Halbuki xterm’in font ayarlarını türkçe iso-8859-9 bir font kullanacak şekilde ayarlamıştım. Daha önce problemli olan xkeyboard-config paketini kaldırıp xkbdata paketini kaldırınca sorun çözülüyordu. Şimdi locale-gen tr_TR paketinde bir sorun olduğu için doğru yerel de üretemiyor. locale -a yaptığımda sadece posix ve C yerelleri gösteriliyor. Bu da anladığım kadarıyla hem türkçe karakterlerinin basılamamasına hem de yeni kurulan tüm pencere yöneticilerinin (xfce4 gibi) ingilizce olarak kurulmasına neden oluyor..

 6. Erdem said

  Bu gentoo’nun yerelleriyle ile ilgili yazdığım tüm şeyleri geri alıyorum. Sorun aslında tamamen benden kaynaklanıyormuş 😮 /etc/locale.gen dosyasına tr_TR ISO-8859-9 yazacakken ISO-8859.9 şeklinde yazmışım 😉 Bu da doğal olarak hata oluşturuyor ve yereli kullanamıyor.

  Şimdi hem firefox, hem xtermdeki karakterler düzeldi. Hem de xfce4 türkçe oldu..

  Şimdi bir tek X sunucu ile beraber gelen fklavye haritasının yanlış olması kalıyor.

  Yukardaki hatanın takip kısmına isminizi eklediğinizi gördüm. Teşekkürler..

  Bir de aslında Gentoo kullanıcısı sayısının düşündüğümden fazla olduğunu ve bazı arkadaşların parça parça belgeler çevirdiğini gördüm. Aslında hazır gentoo wiki uçmuşken oraya diğer ülkelerin yanında bir de biz eklenmiş olsak ne süper olurdu değil mi 🙂

 7. […] derinliklerine yolculuk 7 Aralık 2008 at 9:54 | In gentoo, gezegen, python | Daha önceki yazımda bahsettiğim Bazaar hatasının aslında Python email kütüphanesinde olmaması gereken bir […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: