Serkan Kaba

Karalama Defteri

 • Profil

 • Billboard


  Get the Source • RSS En son ne dinledim

  • Bir hata oluştu; besleme kapalı gibi görünüyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.
 • Twitter Güncelleştirmeleri

 • Facebook’tan Kareler

 • Reklamlar

Bazaar ile /etc dizininin sürümlenmesi

Posted by Serkan Kaba 29 Aralık 2008

Dağıtık sürüm yönetim sistemlerinin bir avantajı da yerel sürüm yönetimine imkan sağlaması. Aslında /etc dizini altındaki dosyalarımı nasıl yedeklerim eski hallerine ulaşabilirim şeklinde bir kaygı her zaman vardı. Ancak bunu gerçekleştirememiştim. Ta ki Bazaar ile tanışana dek.  Bazaar hakkında daha önce bir yazı yazmıştım. Hemen hemen aynı zamanda Alper KANAT da bir yazı kaleme almıştı. Sağolsun benim tanıtıcı yazım ardına onun verdiği ayrıntılı bilgiler iyi olmuş. Şimdi ise Bazaar’ı /etc dosyalarının sürümlenmesi için nasıl kullandığımdan bahsedeceğim ve izlenmesi gereken adımlardan bahsedeceğim. Bu adımlar root olduktan sonra izlenmelidir (bazı dosyalara erişim sadece root kullanıcısına ya da grubuna verilmiş olabilir)

/etc dizinine geçtikten sonra bzr init ile dalımızı hazırlayalım. Ardından ilk dosyalarımızı aktarabiliriz. bzr add –dry-run çıktısındakiler ya da bzr status çıktısında unknown olanlar yeni ekleneceklerdir. Bir kısmını gereksiz görerek sürümlememeyi tercih edebiliriz (Ben Gentoo’da _cfg* – etc altında portage ile üzerine yazılması engellenen dosyalar için oluşan dosyalar – ve .keep* – o dizinin portage tarafından silinmemesi gerektiğini bildiren boş dosyalar – için kullanıyorum) bunun içinde bzr ignore komutunu kullanabiliriz. (Örnek olarak bzr ignore .keep* şeklinde) İlk dosyaları ekledikten ve bzr commit ile kaydettikten sonra paket kurulumlarının ardından (belki birkaç kurulumda bir, belki cron ile – yaratıcılıkta sınır yok -) yeni dosyaları ekleyebilir değişenlere ait değişiklikleri kaydedebilir ve dosyaları silebilirsiniz (bzr commit dosya sisteminde olmayan dosyaları bildirmektedir) QBzr eklentisi içinde yeralan qbrowse komutu ile dalın belli bir revizyondaki haline ulaşabilirsiniz. Tabi Bazaar’ın diğer eklenti ve komutlarını inceledikçe varyasyonlar artabilir. (Futbol spikeri gibi konuştum :P)

Kısa tecrübemden not olarak komutları işletirken dikkatli olmanızı tavsiye etmeliyim. Özellikle işlem yapmadan önce bzr status çıktısını incelemek ve bazı komutlarda yer alan –dry-run seçeneğini kullanmak faydalı olacaktır.

Reklamlar

Bir Yanıt to “Bazaar ile /etc dizininin sürümlenmesi”

 1. mectruy said

  Bilgilendirme için teşekkürler arkadaşım

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: