Serkan Kaba

Karalama Defteri

YER ALDIĞIM PROJELER

Zemberek: Zemberek Türkî diller için bir doğal dil işleme kütüphanesidir.  Türkçe desteği öne çıksa da başta Türkmence ve Azerice olmak üzere diğer diller üzerine de çalışmalar yapılmıştır.  Ayrıca kütüphanenin yazım denetimi özelliği etrafında şekillenen yan projeler de mevcuttur. Şu anda zemberek-server (Yazım denetimi ve Zemberek’in bazı diğer fonksiyonnlarına DBus ve TCP/IP soketleri üzerinden erişim sağlamakta), zemberek-ooo (Openoffice.org için Türkçe yazım denetimi ve heceleyici), zemberek-web (Zemberek özelliklerini sunan web uygulaması)  Zemberek projesi dahilinde geliştirilmektedir. Ayrıca projenin haricinde KDE 3’te yazım denetimi için zpspell projesi, enchant için zemberek-server modülü ve Jubler (Java altyazı düzenleyicisi) Zemberek yazım denetimi eklentisi geliştirilmiştir. Projede zemberek-server DBus arayüzünü geliştirmekte, Zemberek kütüphanesi, Zemberek Openffice.org eklentisi ve zemberek-web uygulamasına katkıda bulunmaktayım. Ayrıca enchant modülünün DBus arayüzüne uyarlanmasını ve Jubler eklentisinin geliştirmesini yaptım.

Proje sayfası: http:/zemberek.googlecode.com Zemberek Web Demo: http://zemberek-web.appspot.com

Gentoo Linux: Gentoo paketleri kaynak kodundan kurulan bir Linux dağıtımıdır. Paket yöneticisi olarak Portage kullanır. Ebuild adı verilen paket hakkkında bilgileri ve paketin inşası sırasında iletilecek komutları içeren dosyalar Portage tarafından işlenerek paketler derlenir ve sisteme kurulur. Bu hem paketin işlemcinin alt mimarisine (örneğin prescott gibi) özelleştirilemesini hem de USE bayrakları ile istenilen özelliklerle derlenmesini sağlar. Gentoo Linux projesine Nisan 2007’de katkıcı olarak katıldım ve Mayıs 2008’de resmi geliştirici oldum. Genel olarak Java paketlerinin geliştirilmesinde görev alıyorum. Ayrıca Türkçe yazım denetimi, sözlük ve bazı GNOME/GTK uygulamalarının paketlemesini de yapıyorum.

Java-Gnome: GTK ve GNOME kütüphaneleri için Java bağlayıcısı. Proje Java ile GTK/GNOME uygulamaları geliştirmeyi sağlamaktadır. Önceleri ufak ufak yama göndererek katıldığım projeye Kasım 2008’de commit hakkı aldım. Proje çerçevesinde çeşitli sınıfları gerçekleştirmekte inşa sistemini geliştirmekteyim.

Proje sayfası: http://java-gnome.sourceforge.net

JKota: JKota Türk Telekom ADSL ve Kablo Internet (eski adıyla KabloNet) internet kullanım bilgilerini gösteren bir uygulamadır. Sistem tepsisine yerleşir ve kota bilgisini orda gösterir. Geçmiş ayların kullanım bilgilerini de grafiksel olarak gösterebilir. Güvenlik kodlarını çözümlemek için CAPTCHA Killer kullanır. Bu projenin geliştirmesini tamamen kendim yapmaktayım.

Proje sayfası: http://jkota.googlecode.com

Reklamlar
 
%d blogcu bunu beğendi: